FKP2G002201D00HSSD
Mfr.Part #
FKP2G002201D00HSSD
Package / Case
Not Required
Description
FKP 2 220 pF 400 VDC 4.5x6x7.2 P
Film Capacitors
Ratings :
RoHS :
Compliant
Max Operating Temperature :
100 °C
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Product Category :
Film Capacitors
Size (mm) :
7.2 X 4.5 X 6
Construction :
Plastic Rectangular Can
FKP 2
Package :
Bulk
Type :
Pulse
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Not Required
Product Height (mm) :
6(Max)
Voltage Rating - AC :
220V
Number of Pins :
2 Pin
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Height :
6 mm
Brand :
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Seated Plane Height (mm) :
6(Max)
Mounting :
Through Hole
Size / Dimension :
0.283 L x 0.177 W (7.20mm x 4.50mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage Rating - DC :
400V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Weight (g) :
Terminal Pitch (mm) :
5
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Mounting Style :
Through Hole
Tolerance :
2.5%
Mounting Type :
Height - Seated (Max) :
0.236 (6.00mm)
Seated Plane Height :
Length :
7.2 mm
Lead Diameter :
500 µm
Product Status :
Active
Lead Diameter (mm) :
0.5
Dielectric :
PP
Subcategory :
Capacitors
Failure Rate :
Tolerance (+ or -) :
2.5%
Capacitance Value :
220pF
Lead Spacing :
5 mm
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
ECCN (US) :
EAR99
Voltage :
400VDC|220VAC
Features :
Lead Length (mm) :
6
Packaging :
Bulk
Product Depth (mm) :
4.5(Max)
Lead Pitch :
5 mm
Wire Form :
Width :
4.5 mm
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Capacitance :
220PF(pF)
Product Type :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Depth :
4.5 mm
Datasheets
FKP2G002201D00HSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2G002201D00HSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Pulse, Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Package / Case:Not Required, Number of Pins:2 Pin, Mounting Type:Through Hole, Voltage:400VDC|220VAC, FKP2G002201D00HSSD pinout, FKP2G002201D00HSSD datasheet PDF, FKP2G002201D00HSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2G002201D00HSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.