FKP2G001501D00KSSD
Mfr.Part #
FKP2G001501D00KSSD
Description
FKP 2 150 pF 400 VDC 4.5x6x7.2 P
Stock
50
In Stock :
50
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Width :
4.5 mm
Subcategory :
Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Length :
7.2 mm
Terminal Shape :
Wire
Height :
6 mm
Packing Method :
Bulk
Rated (AC) Voltage (URac) :
220 V
RoHS :
Details
Number of Terminals :
2
Terminal Pitch :
5 mm
Negative Tolerance :
10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400 V
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Voltage Rating - AC :
220V
Number of Pins :
2 Pin
Size / Dimension :
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Positive Tolerance :
10%
Product Status :
Active
Straight
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Voltage Rating - DC :
400V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial
Package :
Capacitance :
150 pF
Lead Diameter :
0.5 mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Features :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Product Type :
Size Code :
2818
Type :
Film and Foil Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Termination Style :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Ratings :
Tolerance :
±10%
Additional Feature :
AC RATED VOLATGE(V):220
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Packaging :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Surface Mount :
No
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
FKP2G001501D00KSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2G001501D00KSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Number of Pins:2 Pin, Package / Case:Radial, Type:Film and Foil Capacitors, Mounting Type:Through Hole, FKP2G001501D00KSSD pinout, FKP2G001501D00KSSD datasheet PDF, FKP2G001501D00KSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2G001501D00KSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.