FKP2G001501D00JSSD
Mfr.Part #
FKP2G001501D00JSSD
Package / Case
Not Required
Description
FKP 2 150 pF 400 VDC 4.5x6x7.2 P
Film Capacitors
Failure Rate :
Not Required
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
RoHS :
Compliant
Size (mm) :
7.2 X 4.5 X 6
Product Weight (g) :
Tolerance (+ or -) :
5%
Dielectric :
PP
Tolerance :
5%
Width :
4.5 mm
Wire Form :
Straight
Max Operating Temperature :
100 °C
Number of Pins :
2 Pin
Film Capacitors
Product Depth (mm) :
4.5(Max)
Lead Length (mm) :
6
Lead Spacing :
5 mm
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Series :
FKP 2
Seated Plane Height :
6(mm)
Min Operating Temperature :
-55 °C
Mounting :
Through Hole
Seated Plane Height (mm) :
6(Max)
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Subcategory :
Capacitors
Terminal Pitch (mm) :
Voltage :
400VDC|220VAC
Lead Diameter :
500 µm
Construction :
Plastic Rectangular Can
Capacitance Value :
150pF
Height :
6 mm
Product Height (mm) :
6(Max)
Capacitance :
150PF(pF)
Length :
7.2 mm
Operating Temp Range :
-55C to 100C
ECCN (US) :
EAR99
Lead Diameter (mm) :
0.5
Lead Style :
Straight
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Category :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
Pulse
Lead Diameter (nom) :
AC and Pulse Film Capacitors
Mounting Style :
Through Hole
Lead Pitch :
5 mm
Depth :
4.5 mm
Package / Case :
Datasheets
FKP2G001501D00JSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2G001501D00JSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2 Pin, Voltage:400VDC|220VAC, Type:Pulse, Package / Case:Not Required, FKP2G001501D00JSSD pinout, FKP2G001501D00JSSD datasheet PDF, FKP2G001501D00JSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2G001501D00JSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.