FKP2G001501D00HSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKP2G001501D00HSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Not Required
Datasheet
Download
Description
FKP 2 150 pF 400 VDC 4.5x6x7.2 P
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Number of Pins :
2 Pin
Height :
6 mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400 V
Rated (AC) Voltage (URac) :
220 V
Construction :
Plastic Rectangular Can
Width :
4.5 mm
Mounting Type :
Through Hole
Package :
Bulk
Features :
Product Depth (mm) :
4.5(Max)
Negative Tolerance :
2.5%
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 220
Type :
Pulse
Mounting :
Through Hole
Lead Diameter :
0.5 mm
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Product Type :
Film Capacitors
Lead Diameter (mm) :
0.5
Package / Case :
Not Required
Subcategory :
Capacitors
Ratings :
Series :
FKP 2
Voltage Rating - AC :
220V
Capacitance Value :
150pF
Termination Style :
Radial
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Product Weight (g) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Brand :
Size Code :
Tolerance :
2.5%
Packing Method :
Bulk
Lead Spacing :
5 mm
Terminal Pitch (mm) :
5
Wire Form :
Straight
Product Status :
Active
Lead Length (mm) :
6
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Height (mm) :
6(Max)
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Failure Rate :
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage :
400VDC|220VAC
Surface Mount :
No
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Termination :
PC Pins
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminals :
2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
RoHS :
Non-Compliant
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Tolerance (+ or -) :
2.5%
Seated Plane Height :
6(mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Voltage Rating - DC :
400V
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
ECCN (US) :
EAR99
HTS Code :
Dielectric :
PP
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
5 mm
Lead Style :
Straight
Mounting Style :
Height - Seated (Max) :
0.236 (6.00mm)
Seated Plane Height (mm) :
6(Max)
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Length :
7.2 mm
Capacitance :
150PF(pF)
Size (mm) :
7.2 X 4.5 X 6
Product Category :
Positive Tolerance :
2.5%
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Size / Dimension :
0.283 L x 0.177 W (7.20mm x 4.50mm)
Datasheets
FKP2G001501D00HSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2G001501D00HSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2 Pin, Mounting Type:Through Hole, Type:Pulse, Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Package / Case:Not Required, Voltage:400VDC|220VAC, FKP2G001501D00HSSD pinout, FKP2G001501D00HSSD datasheet PDF, FKP2G001501D00HSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2G001501D00HSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.