FKP2F016801I00HSSD
Mfr.Part #
FKP2F016801I00HSSD
Description
CAP FILM 6800PF 2.5% 250VDC RAD
Film Capacitors
Voltage - Rated AC :
160V
Rated (AC) Voltage (URac) :
160V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 160
Capacitance :
6800pF
Tolerance :
±2.5%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.283Lx0.256W 7.20mmx6.50mm
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Width :
6.5mm
Length :
7.2mm
Termination :
PC Pins
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Terminal Pitch :
5mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Size Code :
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated DC :
250V
WIMA FKP2F016801I00HSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.256W 7.20mmx6.50mm ±2.5% 6800pF 160V