FKP2F016801I00ESSD
Mfr.Part #
FKP2F016801I00ESSD
Description
CAP FILM 6800PF 1% 250VDC RAD
Stock
13
In Stock :
13
Width :
6.5mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated AC :
160V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
ECCN Code :
EAR99
Length :
7.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Surface Mount :
No
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Rated (AC) Voltage (URac) :
160V
Size Code :
2826
Voltage - Rated DC :
250V
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Tolerance :
±1%
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 160
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Bulk
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Pitch :
5mm
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.283Lx0.256W 7.20mmx6.50mm
Capacitance :
6800pF