FKP2F014701I00JSSD
Mfr.Part #
FKP2F014701I00JSSD
Package / Case
Not Required
Description
FKP 2 4700 pF 250 VDC 6.5x8x7.2
Film Capacitors
Wire Form :
Straight
Voltage Rating - AC :
160V
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Length (mm) :
6
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Seated Plane Height (mm) :
8(Max)
Product Status :
Active
Product Type :
Film Capacitors
Termination Style :
Radial
Capacitance Value :
0.0047uF
Dielectric :
PP
Width :
6.5 mm
Lead Diameter (mm) :
0.5
Height :
8 mm
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Product Height (mm) :
8(Max)
Series :
FKP 2
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Product Category :
Seated Plane Height :
8(mm)
Product Weight (g) :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
2 Pin
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
Subcategory :
Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Pitch (mm) :
5
Tolerance :
5%
Packaging :
Bulk
RoHS :
Details
Failure Rate :
Not Required
Tolerance (+ or -) :
5%
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Lead Diameter :
0.5 mm
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Package / Case :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Features :
Mounting :
Through Hole
Voltage :
160VAC|250VDC
Mounting Style :
Ratings :
ECCN (US) :
EAR99
Brand :
Size (mm) :
7.2 X 6.5 X 8
Voltage Rating - DC :
250V
Package :
Bulk
Length :
7.2 mm
Capacitance :
4700PF(pF)
Type :
Pulse
Product Depth (mm) :
6.5(Max)
Lead Spacing :
5 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Size / Dimension :
0.283 L x 0.256 W (7.20mm x 6.50mm)
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Construction :
Plastic Rectangular Can
Termination :
PC Pins
Lead Style :
Straight
Datasheets
FKP2F014701I00JSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2F014701I00JSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:2 Pin, Package / Case:Not Required, Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Voltage:160VAC|250VDC, Type:Pulse, FKP2F014701I00JSSD pinout, FKP2F014701I00JSSD datasheet PDF, FKP2F014701I00JSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2F014701I00JSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.