FKP2F013301G00JI00
Mfr.Part #
FKP2F013301G00JI00
Manufacturer
TAW Electronics
Description
FKP 2 3300 PF 250 VDC 5.5X7X7.2
Manufacturer :
TAW Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Width :
5.5 mm
Tolerance :
5 %
Height :
7 mm
Type :
Film and Foil Capacitors
Number of Pins :
2 Pin
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Termination Style :
Radial
Packaging :
Reel
Lead Style :
Straight
RoHS :
Details
Capacitance :
3300 pF
Lead Spacing :
5 mm
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Lead Diameter :
0.5 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
7.2 mm
Series :
FKP 2
Datasheets
FKP2F013301G00JI00
Introducing Film Capacitors TAW Electronics FKP2F013301G00JI00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Film and Foil Capacitors, Number of Pins:2 Pin, FKP2F013301G00JI00 pinout, FKP2F013301G00JI00 datasheet PDF, FKP2F013301G00JI00 amp .Beyond Film Capacitors TAW Electronics FKP2F013301G00JI00 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
FKP 2 3300 pF Film Capacitor 5 %
FKP2F013301G00JI00 Overview
Its lead spacing is 5 mm.