FKP2F012201D00JSSD
Mfr.Part #
FKP2F012201D00JSSD
Description
CAP FILM 2200PF 5% 250VDC RAD
Film Capacitors
Size Code :
Surface Mount :
No
Polypropylene (PP)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
HTS Code :
Voltage - Rated AC :
160V
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Terminal Pitch :
5mm
Terminal Shape :
Wire
Rated (AC) Voltage (URac) :
160V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 160
Width :
4.5mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
2200pF
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Number of Terminations :
2
Length :
7.2mm