FKP2F011501D00JSSD
Mfr.Part #
FKP2F011501D00JSSD
Description
FKP 2 1500 pF 250 VDC 4.5x6x7.2
Stock
100
In Stock :
100
Film Capacitors
Ratings :
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Termination :
PC Pins
Features :
Capacitance :
1500 pF
Voltage Rating - AC :
160V
Series :
FKP 2
RoHS :
Non-Compliant
Package :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC :
250V
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)