FKP2F011001D00KSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKP2F011001D00KSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1000PF 10% 250VDC RAD
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
AC RATED VOLTAGE(V):160
Termination :
PC Pins
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Size Code :
Terminal Shape :
Wire
Surface Mount :
No
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Width :
4.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Radial
Pbfree Code :
yes
Length :
7.2mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
HTS Code :
Voltage - Rated AC :
160V
Capacitance :
1000pF
Voltage - Rated DC :
250V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Rated (AC) Voltage (URac) :
160V
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Pitch :
5mm
WIMA FKP2F011001D00KSSD
1000pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP)
FKP2F011001D00KSSD Overview
For systems to operate, a rated (DC) voltage (URdc) of 250V must be applied internally.Lead spacing is 0.197 5.00mm for this electrical device.In order to power systems, you must have a rated (AC) voltage of 160V (URac).Devices with a -55°C~100°C temperature capability can be operated.
FKP2F011001D00KSSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 250V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 160V