FKP2F011001D00JSSD
Mfr.Part #
FKP2F011001D00JSSD
Description
CAP FILM 1000PF 5% 250VDC RAD
Stock
548
In Stock :
548
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 160
Width :
4.5mm
Number of Terminations :
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
160V
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
±5%
Size Code :
2818
Rated (AC) Voltage (URac) :
160V
Terminal Shape :
Wire
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Length :
7.2mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm