FKP2F011001D00HSSD
Mfr.Part #
FKP2F011001D00HSSD
Description
CAP FILM 1000PF 2.5% 250VDC RAD
Film Capacitors
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Dissipation Factor :
3 %
Dielectric :
PP
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Tolerance :
±2.5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (AC) Voltage (URac) :
160V
Capacitance :
1000pF
Height :
6mm
Voltage - Rated :
250V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 160
Length :
7.2mm
Voltage - Rated AC :
160V
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Pitch :
5mm
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Bulk
WIMA FKP2F011001D00HSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm ±2.5% 1000pF 250V