FKP2F006801D00HSSD
Mfr.Part #
FKP2F006801D00HSSD
Description
FKP 2 680 pF 250 VDC 4.5x6x7.2 P
Film Capacitors
Number of Terminations :
2
Width :
4.5mm
Tolerance :
2.5%
Capacitance :
680pF
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
5mm
Length :
7.2mm
Max Operating Temperature :
100°C
JESD-609 Code :
e3
Dissipation Factor :
3 %
Dielectric :
PP
Height :
6mm
Voltage - Rated DC :
250V
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated AC :
160V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 160
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
FKP2F006801D00HSSD
680pF Film Capacitor 2.5% Radial 250V-DC 160V-AC