FKP2F003301D00KSSD
Mfr.Part #
FKP2F003301D00KSSD
Description
CAP FILM 330PF 10% 250VDC RAD
FILM CAPACITOR
Factory Lead Time :
11 Weeks
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Length :
7.2mm
Additional Feature :
AC RATED VOLTAGE(V):160
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Published :
Size Code :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Pitch :
5mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated AC :
160V
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
±10%
Width :
4.5mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Rated (AC) Voltage (URac) :
160V
Termination :
PC Pins
Capacitance :
330pF
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Tin (Sn)
Surface Mount :
No
Package / Case :
Radial
Number of Terminations :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
WIMA FKP2F003301D00KSSD
330pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP)
FKP2F003301D00KSSD Overview
For systems to function, the rated (DC) voltage (URdc) must be 250V.This electrical device has a 0.197 5.00mm lead spacing.It is required that systems be powered by an internal rated (AC) voltage of 160V.Temperatures as low as -55°C~100°C are suitable for the device.
FKP2F003301D00KSSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 250V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 160V