FKP2F003301D00JSSD
Mfr.Part #
FKP2F003301D00JSSD
Description
CAP FILM 330PF 5% 250VDC RAD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Capacitance :
330pF
Wire
Terminal Pitch :
5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
JESD-609 Code :
e3
Length :
7.2mm
Width :
4.5mm
Voltage - Rated AC :
160V
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Voltage - Rated DC :
250V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 160
Termination :
PC Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Rated (AC) Voltage (URac) :
160V
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
WIMA FKP2F003301D00JSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm ±5% 330pF 160V