FKP2F003301D00HSSD
Mfr.Part #
FKP2F003301D00HSSD
Description
FKP 2 330 pF 250 VDC 4.5x6x7.2 P
Stock
755
In Stock :
755
Film Capacitors
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
JESD-609 Code :
e3
Film Capacitors
Lead Diameter :
0.5 mm
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage :
250VDC/160VAC
Height :
6 mm
Termination :
PC Pins
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Product Status :
Active
Series :
FKP 2
Capacitance :
330 pF
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250 V
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Rated (AC) Voltage (URac) :
160 V
Mounting Style :
Through Hole
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Lead Style :
Straight
Tolerance :
±2.5%
Voltage Rating - AC :
160V
Number of Terminals :
2
Features :
Termination Style :
Radial
Terminal Pitch :
5 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Width :
4.5 mm
Surface Mount :
No
Package :
Bulk
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Depth (mm) :
4.5(mm)
Type :
Pulse
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 160
Length :
7.2 mm
Size / Dimension :
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Brand :
Seated Plane Height :
6(mm)
Ratings :
Product Type :
Negative Tolerance :
2.5%
FILM CAPACITOR
Positive Tolerance :
2.5%
Voltage Rating - DC :
250V
Packing Method :
Number of Pins :
2 Pin
RoHS :
Non-Compliant
Failure Rate :
Not Required
Product Height (mm) :
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Size Code :
2818
Product Length (mm) :
7.2(mm)
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Tolerance (+ or -) :
2.5%
Pbfree Code :
yes
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
FKP2F003301D00HSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2F003301D00HSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:250VDC/160VAC, Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Type:Pulse, Number of Pins:2 Pin, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, FKP2F003301D00HSSD pinout, FKP2F003301D00HSSD datasheet PDF, FKP2F003301D00HSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2F003301D00HSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
FKP 2 330 pF Film Capacitor ±2.5% Radial PC Pins Polypropylene (PP)
FKP2F003301D00HSSD Overview
It is essential that systems function with a rated (DC) voltage (URdc) of 250 V.Electrical devices with 0.197" (5.00mm) lead spacing are used in this application.A 160 V volt rated (AC) voltage is required to power systems.A temperature of -55°C ~ 100°C is suitable for operation of the device.
FKP2F003301D00HSSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 250 V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 160 V