FKP2F001501D00JSSD
Mfr.Part #
FKP2F001501D00JSSD
Description
CAP FILM 150PF 5% 250VDC RAD
Film Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated AC :
160V
Rated (AC) Voltage (URac) :
160V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
PC Pins
FILM CAPACITOR
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 160
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Length :
7.2mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Terminal Pitch :
5mm
Capacitance :
150pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Width :
4.5mm
Tolerance :
±5%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Voltage - Rated DC :
250V
WIMA FKP2F001501D00JSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm ±5% 150pF 160V