FKP2F001501D00JSC9
Mfr.Part #
FKP2F001501D00JSC9
Description
CAP FILM 150PF 5% 250VDC RAD
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated DC :
250V
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
PC Pins
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
160V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Capacitance :
150pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
WIMA FKP2F001501D00JSC9
150pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP)
FKP2F001501D00JSC9 Overview
There is 0.197 5.00mm lead spacing on this electrical device.-55°C~100°C is the maximum temperature at which the device can operate.