FKP2F001501D00HSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKP2F001501D00HSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 150PF 2.5% 250VDC RAD
Stock
440
In Stock :
440
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated AC :
160V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 160
Package / Case :
Radial
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Length :
7.2mm
Tolerance :
±2.5%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Factory Lead Time :
11 Weeks
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Termination :
PC Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Size Code :
2818
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Width :
4.5mm
Terminal Pitch :
5mm
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Capacitance :
150pF
Rated (AC) Voltage (URac) :
160V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
WIMA FKP2F001501D00HSSD
150pF Film Capacitor ±2.5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP)
FKP2F001501D00HSSD Overview
It is essential that systems function with a rated (DC) voltage (URdc) of 250V.Electrical devices with 0.197 5.00mm lead spacing are used in this application.A 160V volt rated (AC) voltage is required to power systems.A temperature of -55°C~100°C is suitable for operation of the device.
FKP2F001501D00HSSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 250V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 160V