FKP2D021001I00KSSD
Mfr.Part #
FKP2D021001I00KSSD
Package / Case
Not Required
Description
FKP 2 0.01 UF 100 VDC 6.5X8X7.2
Film Capacitors
Product Height (mm) :
8(Max)
Mounting Type :
Through Hole
Width :
6.5 mm
Length :
7.2 mm
Product Weight (g) :
Lead Spacing :
5 mm
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Negative Tolerance :
10%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Pitch :
5 mm
Size (mm) :
7.2 X 6.5 X 8
Ratings :
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
Termination :
PC Pins
Seated Plane Height (mm) :
8(Max)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Brand :
Mounting Style :
Through Hole
Construction :
Plastic Rectangular Can
Positive Tolerance :
10%
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
Lead Length (mm) :
6
Packing Method :
Bulk
Product Depth (mm) :
6.5(Max)
Wire Form :
Straight
Number of Terminals :
2
Subcategory :
Capacitors
Product Category :
Film Capacitors
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Type :
Pulse
Lead Style :
Straight
Bulk
Product Status :
Active
ECCN (US) :
EAR99
Package :
yes
Number of Pins :
2 Pin
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Rated (AC) Voltage (URac) :
63 V
Tolerance :
10%
Wire
Series :
FKP 2
Voltage Rating - AC :
63V
Size / Dimension :
0.283 L x 0.256 W (7.20mm x 6.50mm)
Additional Feature :
AC RATED VOLTAGE(V):63
Size Code :
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Seated Plane Height :
8(mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Type :
Mounting :
Package / Case :
Not Required
RoHS Status :
RoHS Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
Radial
Lead Diameter :
0.5 mm
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Capacitance Value :
0.01uF
Capacitance :
10000PF(pF)
RoHS :
Details
Voltage :
100VDC|63VAC
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Tolerance (+ or -) :
10%
Surface Mount :
No
Height :
8 mm
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Voltage Rating - DC :
100V
Terminal Pitch (mm) :
5
HTS Code :
Lead Diameter (mm) :
0.5
Dielectric :
PP
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Features :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Datasheets
FKP2D021001I00KSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2D021001I00KSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Type:Pulse, Number of Pins:2 Pin, Package / Case:Not Required, Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Voltage:100VDC|63VAC, FKP2D021001I00KSSD pinout, FKP2D021001I00KSSD datasheet PDF, FKP2D021001I00KSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2D021001I00KSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.