FKP2D021001I00JSSD
Mfr.Part #
FKP2D021001I00JSSD
Package / Case
Not Required
Description
FKP 2 0.01 UF 100 VDC 6.5X8X7.2
Film Capacitors
Depth :
6.5 mm
Lead Style :
Straight
Voltage :
100VDC|63VAC
Lead Diameter :
500 µm
Product Status :
Active
Lead Pitch :
5 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Dielectric :
PP
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Subcategory :
Capacitors
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Product Weight (g) :
Package / Case :
Not Required
Brand :
Seated Plane Height :
8(mm)
Voltage Rating - AC :
63V
Min Operating Temperature :
-55 °C
Terminal Pitch (mm) :
5
Package :
Bulk
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
Failure Rate :
Product Depth (mm) :
6.5(Max)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Size / Dimension :
0.283 L x 0.256 W (7.20mm x 6.50mm)
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
RoHS :
Compliant
PC Pins
Termination Style :
Radial
Series :
FKP 2
Tolerance :
5%
Features :
Type :
Pulse
Product Height (mm) :
8(Max)
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Width :
6.5 mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size (mm) :
7.2 X 6.5 X 8
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Lead Diameter (mm) :
0.5
Capacitance :
10000PF(pF)
Capacitance Value :
0.01uF
Height :
8 mm
Number of Pins :
2 Pin
Lead Length (mm) :
6
Product Type :
Film Capacitors
Length :
7.2 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Mounting Type :
Through Hole
Wire Form :
Straight
Voltage Rating - DC :
100V
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Diameter :
Ratings :
Product Category :
Construction :
Plastic Rectangular Can
Mounting :
Through Hole
Seated Plane Height (mm) :
8(Max)
ECCN (US) :
EAR99
Max Operating Temperature :
100 °C
Lead Spacing :
5 mm
Mounting Style :
Tolerance (+ or -) :
5%
Datasheets
FKP2D021001I00JSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2D021001I00JSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:100VDC|63VAC, Package / Case:Not Required, Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Type:Pulse, Number of Pins:2 Pin, Mounting Type:Through Hole, FKP2D021001I00JSSD pinout, FKP2D021001I00JSSD datasheet PDF, FKP2D021001I00JSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2D021001I00JSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.