FKP2D021001I00HSSD
Mfr.Part #
FKP2D021001I00HSSD
Description
FKP 2 0.01 UF 100 VDC 6.5X8X7.2
Stock
27
In Stock :
27
Film Capacitors
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
2.5%
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Lead Pitch :
5mm
Length :
7.2mm
Dielectric Material :
Polypropylene
Capacitance :
10nF
Depth :
6.5mm
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Number of Terminations :
Bulk
Voltage - Rated AC :
63V
EAR99
REACH SVHC :
No SVHC
Max Operating Temperature :
100°C
Width :
6.5mm
Dissipation Factor :
3 %
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
8mm
Tin (Sn)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Lead Diameter :
500 µm
Number of Pins :
2
Min Operating Temperature :
-55°C