FKP2D016801G00KSSD
Mfr.Part #
FKP2D016801G00KSSD
Description
CAP FILM 6800PF 10% 100VDC RAD
Stock
20
In Stock :
20
Film Capacitors
Factory Lead Time :
11 Weeks
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
yes
Voltage - Rated DC :
100V
Size Code :
2822
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Published :
2012
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated AC :
63V
Capacitance :
6800pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Tin (Sn)
Terminal Pitch :
5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Additional Feature :
AC RATED VOLTAGE(V):63
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Rated (AC) Voltage (URac) :
63V
Length :
7.2mm
Size / Dimension :
0.283Lx0.217W 7.20mmx5.50mm
Terminal Shape :
Wire
Width :
5.5mm
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
WIMA FKP2D016801G00KSSD
6800pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polypropylene (PP)
FKP2D016801G00KSSD Overview
For systems to function, the rated (DC) voltage (URdc) must be 100V.This electrical device has a 0.197 5.00mm lead spacing.It is required that systems be powered by an internal rated (AC) voltage of 63V.Temperatures as low as -55°C~100°C are suitable for the device.
FKP2D016801G00KSSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 100V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 63V