FKP2D016801G00JSSD
Mfr.Part #
FKP2D016801G00JSSD
Description
CAP FILM 6800PF 5% 100VDC RAD
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Depth :
5.5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Length :
7.2mm
Lead Diameter :
500 µm
Voltage - Rated DC :
100V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Size / Dimension :
0.283Lx0.217W 7.20mmx5.50mm
Voltage - Rated AC :
63V
Polypropylene (PP)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
6800pF
Size Code :
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Surface Mount :
No
Lead Pitch :
5mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
WIMA FKP2D016801G00JSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.217W 7.20mmx5.50mm ±5% 6800pF 63V