FKP2D014701G00KSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKP2D014701G00KSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 4700PF 10% 100VDC RAD
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Lead Pitch :
5mm
Published :
Length :
7.2mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Termination :
PC Pins
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
Height :
7mm
Voltage - Rated AC :
63V
Depth :
5.5mm
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Lead Diameter :
500 µm
Additional Feature :
AC RATED VOLTAGE(V):63
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Size Code :
Size / Dimension :
0.283Lx0.217W 7.20mmx5.50mm
Capacitance :
4700pF
Package / Case :
Radial
Surface Mount :
No
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
PP
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
WIMA FKP2D014701G00KSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.217W 7.20mmx5.50mm ±10% 4700pF 63V