FKP2D014701G00JSSD
Mfr.Part #
FKP2D014701G00JSSD
Description
CAP FILM 4700PF 5% 100VDC RAD
Capacitance :
4700pF
Rated (AC) Voltage (URac) :
63V
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.283Lx0.217W 7.20mmx5.50mm
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated AC :
63V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dielectric :
PP
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Length :
7.2mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Lead Pitch :
5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size Code :
Depth :
5.5mm
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
500 µm
Package / Case :
Radial
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
HTS Code :
Packaging :
Bulk
WIMA FKP2D014701G00JSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.217W 7.20mmx5.50mm ±5% 4700pF 63V