FKP2D014701G00HSSD
Mfr.Part #
FKP2D014701G00HSSD
Description
CAP FILM 4700PF 2.5% 100VDC RAD
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
63V
Capacitance :
4700pF
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Rated (AC) Voltage (URac) :
63V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Length :
7.2mm
Height :
7mm
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated :
100V
JESD-609 Code :
e3
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Packaging :
Bulk
Published :
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
5mm
Size / Dimension :
0.283Lx0.217W 7.20mmx5.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Tolerance :
±2.5%
Size Code :
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Surface Mount :
No
Dissipation Factor :
4 %
WIMA FKP2D014701G00HSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.217W 7.20mmx5.50mm ±2.5% 4700pF 100V