FKP2D013301G00HSSD
Mfr.Part #
FKP2D013301G00HSSD
Description
FKP 2 3300 pF 100 VDC 5.5x7x7.2
Film Capacitors
Packaging :
Bulk
Rated (AC) Voltage (URac) :
63V
Height :
7mm
Tolerance :
2.5%
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Length :
7.2mm
Capacitance :
3.3nF
JESD-609 Code :
e3
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
5mm
Pbfree Code :
yes
Depth :
5.5mm
Width :
5.5mm
HTS Code :
Package / Case :
Radial
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Radiation Hardening :
No
Lead Diameter :
500 µm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Max Operating Temperature :
100°C
Dielectric :
PP
Dissipation Factor :
4 %
Voltage - Rated :
100V
Surface Mount :
No
Datasheets
FKP2D013301G00HSSD
3.3nF Film Capacitor 2.5% Radial
FKP2D013301G00HSSD Overview
Powering systems requires an internal rated (AC) voltage (URac) of 63V.
FKP2D013301G00HSSD Features
an internal rated (AC) voltage (URac) of 63V