FKP2D012701D00HSSD
Mfr.Part #
FKP2D012701D00HSSD
Description
FKP 2 2700 pF 100 VDC 4.5x6x7.2
Film Capacitors
Package :
Bulk
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC :
100V
Tolerance :
±2.5%
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC :
63V
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Termination :
PC Pins
Size / Dimension :
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Series :
FKP 2
Ratings :
Mounting Type :
Through Hole
Features :
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Product Status :
Active
Capacitance :
2700 pF
Datasheets
FKP2D012701D00HSSD
FKP 2 2700 pF Film Capacitor ±2.5% Radial PC Pins Polypropylene (PP)
FKP2D012701D00HSSD Overview
0.197" (5.00mm) is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C ~ 100°C degrees Celsius.