FKP2D012201D00JSSD
Mfr.Part #
FKP2D012201D00JSSD
Description
CAP FILM 2200PF 5% 100VDC RAD
Film Capacitors
Insulation Resistance :
50GOhm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated AC :
63V
Lead Length :
6mm
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
ECCN Code :
EAR99
Termination :
PC Pins
Number of Pins :
2
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Temperature Coefficient :
-200 ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Surface Mount :
No
Depth :
4.5mm
Dissipation Factor :
4 %
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Dielectric :
PP
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Lead Pitch :
5mm
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
500 µm
Voltage - Rated DC :
100V
Lead Free :
Lead Free
Published :
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Life (Hours) :
300000 hours
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height :
6mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
2200pF
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
WIMA FKP2D012201D00JSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm -200ppm C ±5% 2200pF