FKP2D012201D00HSSD
Mfr.Part #
FKP2D012201D00HSSD
Description
FKP 2 2200 pF 100 VDC 4.5x6x7.2
Film Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Height :
6mm
Max Operating Temperature :
100°C
Lead Pitch :
5mm
Pbfree Code :
yes
Width :
4.5mm
Lead Diameter :
500 µm
Min Operating Temperature :
-55°C
Surface Mount :
No
Dielectric :
PP
Voltage - Rated AC :
63V
Depth :
4.5mm
Number of Terminations :
2
Length :
7.2mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
2.2nF
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dissipation Factor :
4 %
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
2.5%
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size Code :
Package / Case :
Radial
Datasheets
FKP2D012201D00HSSD
2.2nF Film Capacitor 2.5% Radial 100V-DC 63V-AC