FKP2D012201D00ESSD
Mfr.Part #
FKP2D012201D00ESSD
Package / Case
Not Required
Description
FKP 2 2200 pF 100 VDC 4.5x6x7.2
Stock
26
In Stock :
26
Film Capacitors
Product Status :
Active
Voltage Rating - DC :
100V
Size (mm) :
7.2 X 4.5 X 6
Capacitance Value :
0.0022uF
Product Depth (mm) :
4.5(Max)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Dielectric :
PP
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage Rating - AC :
63V
Termination :
PC Pins
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Height - Seated (Max) :
0.236 (6.00mm)
Failure Rate :
Not Required
Terminal Pitch (mm) :
5
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Capacitance :
2200PF(pF)
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Series :
FKP 2
Size / Dimension :
0.283 L x 0.177 W (7.20mm x 4.50mm)
Voltage :
100VDC|63VAC
Lead Spacing :
0.197 (5.00mm)
Product Height (mm) :
6(Max)
Tolerance :
1%
Lead Diameter (mm) :
0.5
Mounting Type :
Through Hole
Construction :
Plastic Rectangular Can
Ratings :
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Wire Form :
Straight
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Seated Plane Height :
6(mm)
Lead Length (mm) :
6
Mounting Style :
Through Hole
Type :
Pulse
Termination Style :
Radial
Features :
Packaging :
Bulk
Tolerance (+ or -) :
1%
ECCN (US) :
EAR99
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Mounting :
Package / Case :
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Package :
Bulk
Seated Plane Height (mm) :
6(Max)
Datasheets
FKP2D012201D00ESSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2D012201D00ESSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Voltage:100VDC|63VAC, Mounting Type:Through Hole, Type:Pulse, Package / Case:Not Required, FKP2D012201D00ESSD pinout, FKP2D012201D00ESSD datasheet PDF, FKP2D012201D00ESSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2D012201D00ESSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.