FKP2D011801D00HSSD
Mfr.Part #
FKP2D011801D00HSSD
Description
FKP 2 1800 pF 100 VDC 2.5% Stand
Film Capacitors
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Size / Dimension :
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Termination :
PC Pins
Series :
FKP 2
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V
Capacitance :
1800 pF
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Ratings :
Product Status :
Active
Tolerance :
±2.5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Package :
Bulk
Features :
RoHS :
Non-Compliant
Datasheets
FKP2D011801D00HSSD
FKP 2 Radial Film Capacitor 0.283 L x 0.177 W 7.20mm x 4.50mm ±2.5% 1800pF