FKP2D011501D00HSSD
Mfr.Part #
FKP2D011501D00HSSD
Manufacturer
WIMA
Description
FKP 2 1500 pF 100 VDC 4.5x6x7.2
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Depth :
4.5mm
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial
Lead Pitch :
5mm
Voltage - Rated AC :
63V
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
2.5%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Max Operating Temperature :
100°C
Voltage - Rated DC :
100V
Number of Terminations :
2
Length :
7.2mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Surface Mount :
No
Size Code :
Dissipation Factor :
4 %
Lead Diameter :
500 µm
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Height :
6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
PP
Width :
4.5mm
Capacitance :
1.5nF
Datasheets
FKP2D011501D00HSSD
1.5nF Film Capacitor 2.5% Radial 100V-DC 63V-AC