FKP2D011501D00HI00
Mfr.Part #
FKP2D011501D00HI00
Manufacturer
TAW Electronics
Package / Case
Not Required
Description
FKP 2 1500 PF 100 VDC 4.5X6X7.2
Manufacturer :
TAW Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Product Weight (g) :
Packaging :
Tape and Reel
Capacitance :
1500PF(pF)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Construction :
Plastic Rectangular Can
Product Height (mm) :
6(Max)
Mounting Style :
Through Hole
Product Depth (mm) :
4.5(Max)
Capacitance Value :
0.0015uF
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
ECCN (US) :
EAR99
Tolerance :
2.5%
Package / Case :
Not Required
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Termination Style :
Radial
Seated Plane Height :
6(mm)
Mounting :
Through Hole
Wire Form :
Straight
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Terminal Pitch (mm) :
5
Size (mm) :
7.2 X 4.5 X 6
Failure Rate :
Voltage :
100VDC|63VAC
Seated Plane Height (mm) :
6(Max)
Type :
Pulse
Dielectric :
PP
Lead Diameter (mm) :
0.5
Tolerance (+ or -) :
2.5%
Datasheets
FKP2D011501D00HI00
Introducing Film Capacitors TAW Electronics FKP2D011501D00HI00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Not Required, Voltage:100VDC|63VAC, Type:Pulse, FKP2D011501D00HI00 pinout, FKP2D011501D00HI00 datasheet PDF, FKP2D011501D00HI00 amp .Beyond Film Capacitors TAW Electronics FKP2D011501D00HI00 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.