FKP2D011001D00KSSD
Mfr.Part #
FKP2D011001D00KSSD
Manufacturer
WIMA
Description
CAP FILM 1000PF 10% 100VDC RAD
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Voltage - Rated AC :
63V
Radiation Hardening :
No
Lead Diameter :
500 µm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
100V
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Length :
7.2mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Capacitance :
1000pF
HTS Code :
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Lead Pitch :
5mm
Number of Terminations :
2
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Depth :
4.5mm
Published :
Terminal Shape :
Wire
Size Code :
Additional Feature :
AC RATED VOLTAGE(V):63
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Dielectric :
PP
Rated (AC) Voltage (URac) :
63V
Termination :
PC Pins
WIMA FKP2D011001D00KSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm ±10% 1000pF 63V