FKP2D011001D00JSSD
Mfr.Part #
FKP2D011001D00JSSD
Manufacturer
WIMA
Description
FKP 2 1000 pF 100 VDC 4.5x6x7.2
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
5%
Voltage - Rated AC :
63V
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Length :
7.2mm
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Max Operating Temperature :
100°C
Lead Length :
6mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
No
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Packing Method :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Depth :
4.5mm
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
6mm
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
5mm
Terminal Shape :
Wire
Life (Hours) :
300000 hours
Dielectric Material :
Polypropylene
Insulation Resistance :
50GOhm
Width :
4.5mm
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Capacitance :
1nF
Temperature Coefficient :
-200 ppm/°C
Package / Case :
Radial
Dissipation Factor :
3 %
Lead Diameter :
500 µm
Datasheets
FKP2D011001D00JSSD
1nF Film Capacitor 5% Radial 100V-DC 63V-AC Polypropylene