FKP2D011001D00HSSD
Mfr.Part #
FKP2D011001D00HSSD
Manufacturer
WIMA
Description
FKP 2 1000 pF 100 VDC 4.5x6x7.2
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Max Operating Temperature :
100°C
Dielectric Material :
Polypropylene
Life (Hours) :
300000 hours
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Surface Mount :
No
Width :
4.5mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Diameter :
500 µm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Length :
7.2mm
Depth :
4.5mm
Dissipation Factor :
3 %
RoHS Status :
RoHS Compliant
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
PP
Height :
6mm
Lead Pitch :
5mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated AC :
63V
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitance :
1nF
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
100V
Packaging :
Bulk
Tolerance :
2.5%
Number of Pins :
2
Datasheets
FKP2D011001D00HSSD
1nF Film Capacitor 2.5% Radial 100V-DC 63V-AC Polypropylene