FKP2D011001D00ESSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKP2D011001D00ESSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Not Required
Datasheet
Download
Description
FKP 2 1000 pF 100 VDC 4.5x6x7.2
Stock
757
In Stock :
757
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Negative Tolerance :
1%
Wire Form :
Straight
RoHS :
Compliant
Lead Diameter (mm) :
0.5
Packing Method :
Bulk
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
JESD-609 Code :
e3
Type :
Pulse
Capacitance :
1000PF(pF)
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Ratings :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Min Operating Temperature :
-55 °C
Package :
Bulk
Height :
6 mm
Tolerance :
1%
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Height - Seated (Max) :
0.236 (6.00mm)
Lead Spacing (nom) :
5(mm)
Lead Length (mm) :
6
Seated Plane Height (mm) :
6(Max)
Reach Compliance Code :
Compliant
Seated Plane Height :
6(mm)
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Product Status :
Active
Lead Pitch :
5 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Pbfree Code :
yes
Mounting Style :
Through Hole
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Termination :
PC Pins
Product Category :
Film Capacitors
Mounting :
Through Hole
Product Depth (mm) :
4.5(Max)
Size / Dimension :
0.283 L x 0.177 W (7.20mm x 4.50mm)
Positive Tolerance :
1%
Lead Spacing :
5 mm
Product Type :
Termination Style :
Radial
Voltage Rating - AC :
63V
Number of Terminals :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Max Operating Temperature :
100 °C
Failure Rate :
Not Required
Brand :
Surface Mount :
No
Dielectric :
PP
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Mounting Type :
Terminal Pitch :
5 mm
Voltage Rating - DC :
100V
Series :
FKP 2
Size (mm) :
7.2 X 4.5 X 6
Construction :
Plastic Rectangular Can
Length :
7.2 mm
Package / Case :
Lead Diameter :
500 µm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Voltage :
100VDC|63VAC
Tolerance (+ or -) :
1%
Features :
Rad Hardened :
No
Width :
4.5 mm
Depth :
4.5 mm
HTS Code :
ECCN (US) :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
Packaging :
Capacitance Value :
0.001uF
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Rated (AC) Voltage (URac) :
63 V
Size Code :
2818
Terminal Pitch (mm) :
5
Subcategory :
Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Radiation Hardening :
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Product Height (mm) :
6(Max)
Datasheets
FKP2D011001D00ESSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2D011001D00ESSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Pulse, Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Not Required, Voltage:100VDC|63VAC, FKP2D011001D00ESSD pinout, FKP2D011001D00ESSD datasheet PDF, FKP2D011001D00ESSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2D011001D00ESSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.