FKP2D006801D00KSSD
Mfr.Part #
FKP2D006801D00KSSD
Description
CAP FILM 680PF 10% 100VDC RAD
Film Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric :
PP
Length :
7.2mm
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size Code :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Voltage - Rated DC :
100V
Rated (AC) Voltage (URac) :
63V
Lead Pitch :
5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
AC RATED VOLTAGE(V):63
Voltage - Rated AC :
63V
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Termination :
PC Pins
Depth :
4.5mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Diameter :
500 µm
Capacitance :
680pF
Published :
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Packaging :
Bulk
Surface Mount :
No
Package / Case :
Radial
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
WIMA FKP2D006801D00KSSD
680pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polypropylene (PP)
FKP2D006801D00KSSD Overview
It is essential that systems function with a rated (DC) voltage (URdc) of 100V.Electrical devices with 0.197 5.00mm lead spacing are used in this application.A 63V volt rated (AC) voltage is required to power systems.A temperature of -55°C~100°C is suitable for operation of the device.
FKP2D006801D00KSSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 100V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 63V