FKP2D006801D00JSSD
Mfr.Part #
FKP2D006801D00JSSD
Description
FKP 2 680 pF 100 VDC 4.5x6x7.2 P
Stock
251
In Stock :
251
Capacitance :
680pF
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Length :
7.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
-200 ppm/°C
Lead Pitch :
5mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated AC :
63V
Surface Mount :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Length :
6mm
Life (Hours) :
300000 hours
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Depth :
4.5mm
Max Operating Temperature :
100°C
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
5%
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Packing Method :
Bulk
Voltage - Rated DC :
100V
Number of Pins :
2
Height :
6mm
Lead Diameter :
500 µm
Width :
4.5mm
Package / Case :
Radial
Dissipation Factor :
3 %
Lead Free :
Lead Free
Dielectric :
PP
REACH SVHC :
No SVHC
Dielectric Material :
Polypropylene
Insulation Resistance :
50GOhm
Datasheets
FKP2D006801D00JSSD
680pF Film Capacitor 5% Radial 100V-DC 63V-AC Polypropylene