FKP2D006801D00JI00
Mfr.Part #
FKP2D006801D00JI00
Manufacturer
TAW Electronics
Description
FKP 2 680 PF 100 VDC 4.5X6X7.2 P
Manufacturer :
TAW Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Diameter :
Lead Diameter :
0.5 mm
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Termination Style :
Radial
Height :
6 mm
Tolerance :
5 %
Lead Style :
Straight
Width :
4.5 mm
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Lead Spacing :
5 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Pins :
2 Pin
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Capacitance :
680 pF
Type :
Film and Foil Capacitors
Packaging :
Cut Tape
Length :
7.2 mm
Series :
FKP 2
Datasheets
FKP2D006801D00JI00
Introducing Film Capacitors TAW Electronics FKP2D006801D00JI00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2 Pin, Type:Film and Foil Capacitors, FKP2D006801D00JI00 pinout, FKP2D006801D00JI00 datasheet PDF, FKP2D006801D00JI00 amp .Beyond Film Capacitors TAW Electronics FKP2D006801D00JI00 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
FKP 2 680 pF Film Capacitor 5 %
FKP2D006801D00JI00 Overview
The lead spacing of this electrical device is 5 mm.