FKP2D006801D00HSSD
Mfr.Part #
FKP2D006801D00HSSD
Description
FKP 2 680 pF 100 VDC 4.5x6x7.2 P
Film Capacitors
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Size Code :
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
5mm
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
500 µm
Width :
4.5mm
Number of Terminations :
2
Capacitance :
680pF
Length :
7.2mm
Depth :
4.5mm
Height :
6mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Tolerance :
2.5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated DC :
100V
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated AC :
63V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Dielectric :
PP
Surface Mount :
No
Dissipation Factor :
3 %
Max Operating Temperature :
100°C
Datasheets
FKP2D006801D00HSSD
680pF Film Capacitor 2.5% Radial 100V-DC 63V-AC