FKP2D005601D00HSSD
Mfr.Part #
FKP2D005601D00HSSD
Description
FKP 2 560 pF 100 VDC 4.5x6x7.2 P
Stock
473
In Stock :
473
Capacitance :
560 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Package :
Bulk
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension :
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Series :
FKP 2
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC :
100V
Product Status :
Active
Voltage Rating - AC :
63V
Package / Case :
Radial
RoHS :
Non-Compliant
Ratings :
Termination :
PC Pins
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±2.5%
Datasheets
FKP2D005601D00HSSD
FKP 2 560 pF Film Capacitor ±2.5% Radial PC Pins Polypropylene (PP)
FKP2D005601D00HSSD Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.197" (5.00mm).The device is capable of operating at the temperature of -55°C ~ 100°C.