FKP2D004701D00JSSD
Mfr.Part #
FKP2D004701D00JSSD
Description
FKP 2 470 pF 100 VDC 4.5x6x7.2 P
Stock
996
In Stock :
996
Radial
Number of Pins :
2
Voltage - Rated AC :
63V
Lead Pitch :
5mm
Dielectric :
PP
Height :
6mm
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Life (Hours) :
300000 hours
Width :
4.5mm
Surface Mount :
No
Insulation Resistance :
50GOhm
Capacitance :
470pF
Packing Method :
Bulk
Lead Diameter :
500 µm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Depth :
4.5mm
Length :
7.2mm
Tolerance :
5%
Temperature Coefficient :
-200 ppm/°C
Dissipation Factor :
3 %
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Length :
6mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Dielectric Material :
Polypropylene
Max Operating Temperature :
100°C