FKP2D004701D00HSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKP2D004701D00HSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Not Required
Datasheet
Download
Description
FKP 2 470 pF 100 VDC 4.5x6x7.2 P
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Voltage Rating - DC :
100V
Product Type :
Film Capacitors
Length :
7.2 mm
Lead Length (mm) :
6
Voltage Rating :
100 V
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
HTS Code :
RoHS :
Details
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Voltage Rating (DC) :
100 V
Voltage :
63VAC|100VDC
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Lead Diameter (mm) :
0.5
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.283 L x 0.177 W (7.20mm x 4.50mm)
Termination :
Radial
Subcategory :
Capacitors
Diameter :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage Rating (AC) :
63 V
Positive Tolerance :
2.5%
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55 °C
Type :
Pulse
Mounting Type :
Through Hole
Size Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Max Operating Temperature :
100 °C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package / Case :
Not Required
Features :
ECCN (US) :
EAR99
Lead Spacing (nom) :
5(mm)
Product Category :
Seated Plane Height :
6(mm)
Lead Style :
Straight
Voltage Rating - AC :
63V
Termination Style :
Radial
Lead Spacing :
5 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Dielectric :
PP
Series :
FKP 2
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
5 mm
Ratings :
Rad Hardened :
No
Terminal Pitch (mm) :
5
Height :
6 mm
Seated Plane Height (mm) :
6(Max)
Product Weight (g) :
Failure Rate :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Packing Method :
Size (mm) :
7.2 X 4.5 X 6
Tolerance :
2.5%
Terminal Pitch :
5 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Radiation Hardening :
No
Mounting :
Through Hole
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Dissipation Factor :
3 %
Brand :
Wire Form :
Straight
Construction :
Plastic Rectangular Can
Depth :
4.5 mm
Product Height (mm) :
6(Max)
Rated (AC) Voltage (URac) :
63 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Mounting Style :
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Product Depth (mm) :
4.5(Max)
Number of Terminals :
2
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Width :
4.5 mm
Negative Tolerance :
2.5%
Capacitance :
470PF(pF)
Capacitance Value :
470pF
Tolerance (+ or -) :
2.5%
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Number of Pins :
2 Pin
Height - Seated (Max) :
0.236 (6.00mm)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
HTS :
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Diameter :
0.5 mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Surface Mount :
Pbfree Code :
yes
Datasheets
FKP2D004701D00HSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2D004701D00HSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:63VAC|100VDC, Type:Pulse, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Not Required, Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Number of Pins:2 Pin, FKP2D004701D00HSSD pinout, FKP2D004701D00HSSD datasheet PDF, FKP2D004701D00HSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2D004701D00HSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.