FKP2D004701D00ESSD
Mfr.Part #
FKP2D004701D00ESSD
Package / Case
Not Required
Description
FKP 2 470 pF 100 VDC 4.5x6x7.2 P
Stock
950
In Stock :
950
Film Capacitors
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Termination Style :
Radial
Lead Length (mm) :
6
Tolerance (+ or -) :
1%
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage :
100VDC|63VAC
ECCN (US) :
EAR99
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Dielectric :
PP
Size (mm) :
7.2 X 4.5 X 6
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Product Depth (mm) :
4.5(Max)
Seated Plane Height :
6(mm)
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Lead Diameter (mm) :
0.5
Package / Case :
Not Required
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Mounting :
Through Hole
Tolerance :
1%
Failure Rate :
Product Height (mm) :
6(Max)
Capacitance Value :
470pF
Seated Plane Height (mm) :
6(Max)
Construction :
Plastic Rectangular Can
Type :
Pulse
Wire Form :
Straight
Capacitance :
470PF(pF)
Mounting Style :
Through Hole
Terminal Pitch (mm) :
5
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Datasheets
FKP2D004701D00ESSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2D004701D00ESSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:100VDC|63VAC, Package / Case:Not Required, Type:Pulse, FKP2D004701D00ESSD pinout, FKP2D004701D00ESSD datasheet PDF, FKP2D004701D00ESSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2D004701D00ESSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.