FKP2D003301D00JSSD
Mfr.Part #
FKP2D003301D00JSSD
Description
CAP FILM 330PF 5% 100VDC RAD
Film Capacitors
Depth :
4.5mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packaging :
Bulk
Surface Mount :
No
Published :
Lead Length :
6mm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
330pF
Termination :
PC Pins
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
REACH SVHC :
No SVHC
Insulation Resistance :
50GOhm
Voltage - Rated AC :
63V
Terminal Shape :
Wire
Height :
6mm
Dielectric :
PP
Temperature Coefficient :
-200 ppm/°C
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Diameter :
500 µm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Number of Pins :
2
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial
Lead Pitch :
5mm
WIMA FKP2D003301D00JSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm -200ppm C ±5% 330pF