FKP2D003301D00JF00
Mfr.Part #
FKP2D003301D00JF00
Manufacturer
TAW Electronics
Package / Case
Not Required
Description
FKP 2 330 pF 100 VDC 4.5x6x7.2 P
Manufacturer :
TAW Electronics
Product Category :
Unclassified
Lead Spacing :
5 mm
Height :
6 mm
Voltage :
100VDC/63VAC
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Type :
Film and Foil Capacitors
Termination Style :
Radial
Length :
7.2 mm
Operating Temp Range :
-55C to 100C
RoHS :
Details
Tolerance :
5 %
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Seated Plane Height :
6(mm)
Product Height (mm) :
Series :
FKP 2
Lead Style :
Straight
Package / Case :
Not Required
Width :
4.5 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Capacitance :
330 pF
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Number of Pins :
2 Pin
Lead Diameter :
0.5 mm
Tolerance (+ or -) :
5%
Product Length (mm) :
7.2(mm)
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Mounting Style :
Through Hole
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Failure Rate :
Packaging :
Reel
Product Depth (mm) :
4.5(mm)
Datasheets
FKP2D003301D00JF00
Introducing Unclassified TAW Electronics FKP2D003301D00JF00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:100VDC/63VAC, Type:Film and Foil Capacitors, Package / Case:Not Required, Number of Pins:2 Pin, FKP2D003301D00JF00 pinout, FKP2D003301D00JF00 datasheet PDF, FKP2D003301D00JF00 amp .Beyond Unclassified TAW Electronics FKP2D003301D00JF00 ,we also offer 5801925, F-631, 47480-0001, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
FKP 2 330 pF Film Capacitor 5 % Not Required
FKP2D003301D00JF00 Overview
A 5 mm lead spacing is used in this electrical device.